VSKL500-16
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
VSKL500-16
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 500 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 785 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 mA
Structure : Series Connection - SCR/Diode
Package / Case : SUPER MAGN-A-PAK
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 17800A, 18700A
Current - Hold (Ih) (Max) : 500 mA
Base Product Number : VSKL500
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR, 1 Diode
Description : SCR DBL HISCR 1600V 500A MAGNPAK
Stock : In Stock
Contact Now
SCR Module 1.6 kV 785 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount SUPER MAGN-A-PAK