BTB10-600CRG
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
BTB10-600CRG
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Voltage - Off State : 600 V
Series : -
Mfr : STMicroelectronics
Supplier Device Package : TO-220
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 25 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 100A, 105A
Package / Case : TO-220-3
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 25 mA
Base Product Number : BTB10
Triac Type : Standard
Description : TRIAC 600V 10A TO220AB
Stock : In Stock
Contact Now
TRIAC Standard 600 V 10 A Through Hole TO-220