T460N24TOFXPSA1
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
T460N24TOFXPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Clamp On
Package : Tray
Voltage - Off State : 2.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 460 A
Mfr : Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 1000 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 250 mA
Structure : Single
Package / Case : DO-200AB, B-PUK
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 10000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 200 mA
Base Product Number : T460N24
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR
Description : SCR MODULE 2600V 1000A DO200AB
Stock : In Stock
Contact Now
SCR Module 2.6 kV 1000 A Single Clamp On DO-200AB, B-PUK