T390N16TOFXPSA1
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
T390N16TOFXPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 381 A
Mfr : Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 600 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Structure : Single
Package / Case : TO-200AA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 4900A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 200 mA
Base Product Number : T390N16
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR
Description : SCR MODULE 1600V 600A DO200AA
Stock : In Stock
Contact Now
SCR Module 1.6 kV 600 A Single Chassis Mount TO-200AA